Archeologia PBFowa

Część czytelników zapewne kojarzy PBFnode (o którym wspominałem jakiś czas temu) jako coś więcej niż tylko dziwne słowo. Nie wiem co mnie właściwie natchnęło by odgrzebać ten relikt z czeluści internetowego zapomnienia, ale gdy jakiś czas temu wpadło mi do głowy przejrzeć stare sesje na forach to PBFnode wróciło niczym rzucony rok temu w siną dal bumerang.

PBF to akronim od słów “Play By Forum”, które oznaczają sposób prowadzenia gier fabularnych na forum internetowym zamiast tradycyjnych sesji twarzą w twarz MG i jego graczy. Gra przez forum stwarza zupełnie inne wyzwania niż klasyczne RPG. Czy będziemy się posługiwać we wpisach narracją pierwszo- czy trzecioosobową? Jak daleko gracz może się posunąć w opisywaniu działań postaci i ich skutków? Jak będziemy budować atmosferę? Jak pilnować regularności wpisów i co zrobić w przypadku opóźnień? To tylko część dylematów jakie stoją przed ekipą, która zdecyduje się prowadzić sesje na forum. Jednak jeśli uda się wypracować sumienność i solidne reguły to PBF potrafi się po jakimś czasie pięknie odpłacić niesamowitą i porywającą historią, która jest wspólnym dziełem wszystkich graczy.

Moja przygoda z PBFami zaczęła się w 2007 roku od Neuroshimy na forum bielskiego klubu fantastyki Aletheia. W ciągu paru miesięcy udało mi się kilka osób zarazić pomysłem, że sesje tego typu mogą być równie fajne co klasyczne spotkania rpgowe i na forum pojawiły się kolejne PBFy. Niestety z czasem zapał się wypalił, w regularność wpisów wkradały się coraz większe dziury. Mimo prób reaktywacji dział PBFów upadł. Ostatni wpis na Aletheii pojawił się w październiku 2009 roku. Nie pamiętam kiedy dokładnie powstał pomysł na PBFnode, jednak wiem na pewno, że idea polegała na stworzeniu forum dedykowanego pod PBFy o bardziej luźnych zasadach niż dział na forum Aletheii. Owszem, mogliśmy wtedy przejść na Lastinn.info, największy polskie forum zrzeszające graczy i MG zainteresowanych PBFami, jednak w gruncie rzeczy chcieliśmy coś mniejszego i swojskiego, co moglibyśmy budować na mniejszą skalę niż olbrzym jakim jest Lastinn. Po wybraniu przez Duo nazwy PBFnode, forum stanęło na nogi w lutym 2010 roku korzystając ze skryptu Simple Machines Forum. Nowe forum nie stało się panaceum na stare problemy – z silnej aktywności na starcie forum sukcesywnie zaczęło się zamieniać w pustostan. Mamy sierpień 2012. Po drodze PBFnode pełniło funkcję forum jeszcze jednej nieudanej inicjatywy, aż do czerwca zeszłego roku, kiedy to pożegnałem się ze stroną, a gości witał jedynie napis głoszący, iż “Forum jest zamknięte.”.

Jeśli mam być z Wami szczery to PBFnode budzi we mnie więcej negatywnych odczuć niż pozytywnych. Nie jest to chlubna karta w mojej historii, gdyż wiele zaangażowania wymagałem od innych, nie mając zupełnie pomysłu jak poprowadzić i wypromować tego typu inicjatywę. Oczywiście wkradł się też mój patologiczny słomiany zapał i zaczynałem sesje, których nie kończyłem, co ostatecznie sprawiło, że forum opustoszało. PBFnode było wrzodem na nerwach i poczułem sporą ulgę, gdy je zamknąłem. Myśl o reaktywacji tego forum nawet do głowy by mi nie przyszła, gdyby nie pewna nutka nostalgii sprawiająca, że zamiast wywalenia niepotrzebnych megabajtów z serwera postanowiłem zrobić z niego osobisty skansen. To forum, jest tym samym co krótka kariera na Cosy Hell – pomnikiem tego co zrobiłem źle, gdzie zbłądziłem, gdzie się przeliczyłem. Jest to cenna lekcja, której nie powinienem wyrzucać, a zachować tak bym jej nigdy nie zapomniał. Natomiast dla Was, mam nadzieję, iż będzie to ciekawostka warta uwagi. Szczególnie, że popularność platform społecznościowych może permanentnie zepchnąć tego typu rozrywkę do lamusa. Dlatego zapraszam do przeczytania zapisków z sesji, kto wie, może sami postanowicie kiedyś dać szansę PBFom?

PS. Logo PBFnode, tak samo jak logo OddSphere, zostało stworzone przez VectorFoxa.

1 myśl na temat “Archeologia PBFowa

Dodaj komentarz